اجلاس جهانی شوراها و شهردارانخبر مصاحبه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان خراسان جنوبی

29 خرداد 1395

مصاحبه با آقای رمضانی مدیر کل سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری استان خراسان جنوبی
موضوع: مشکلات حوزه گردشگری وسرمایه گذاری
 1)   فقدان مطالعات امکان‌سنجی و جامع با تحليل هزينه منفعت در طرح‌های گردشگري.

طرح‌های گردشگری در استان خراسان جنوبی عمدتاً بر محور مطالعات کتابخانه‌ای و تئوری‌های غیرعلمی استوار است عمده کسانی که در بحث گردشگری در استان تمایل به سرمایه‌گذاری و اجرا دارند عمدتاً بر اساس نیازهای روزمره شهروندان تصمیمم می‌گیرند که تاکنون گزارش علمی و دقیقی از سوی بخش خصوصی ارائه نشده است. در خصوص طرح‌های بخش دولتی، عمده طرح‌های گردشگری بر اساس تئوری‌های مصوبی صورت می‌گیرد که خروجی آن توجیه اقتصادی و مالی ندارد.

2)   بلندمدت بودن بازگشت سرمايه در صنعت گردشگري.

با توجه به ماهیت صنعت گردشگری و لزوم حمایت کلیه دستگاه‌های اجرایی در سطح کشور و استان‌ها، هر نوع سرمایه‌گذاری در صنعت گردشگری به عوامل و شرایط زیادی بستگی دارد.

 شرایط اقلیمی، اوضاع اقتصادی و اجتماعی جامعه هدف و تحولات منطقه‌ای نقش زیادی در افزایش و یا کاهش دوره بازگشت سرمایه دارد. لذا در استان خراسان جنوبی به دلیل شرایط فوق، بازگشت سرمایه بلندمدت هست.

3)   عدم اجراي قوانين و مقررات مربوط به توسعه صنعت گردشگري از سوي نهادهاي متولي به دليل عدم نهادينه شدن اين صنعت و بروکراسی پيچيده اداري جهت اخذ مجوزها.

متأسفانه در استان خراسان جنوبی به دلیل نو پا بودن صنعت گردشگری و عدم تسلط دستگاه‌های اجرایی ذیربط به قوانین و مقررات گردشگری مشکلاتی در خصوص تأسیسات گردشگری ایجادشده است به‌عنوان‌مثال شرکت‌های آب، برق و گاز نسبت به اعمال تعرفه صنعتی تأسیسات گردشگری برابر مصوبه مجلس اقدام نمی‌نمایند و یا معافیت مالیاتی 50 درصدی اشاره‌شده در قانون را لحاظ نمی‌نمایند.

4)   عدم‌حمایت بانک‌های عامل در سرمایه‌گذاری بخش گردشگري و چالش‌های مربوط به تسهيلات بانکي.

متأسفانه در استان، بانک‌های عامل هیچ‌گونه شناختی از طرح‌های گردشگری ندارند کارشناسان بانک‌های عامل که نسبت به بررسی طرح‌ها اقدام می‌نمایند هیچ‌گونه شناخت و تجربه‌ای از تأسیسات گردشگری ندارند و متأسفانه عمده طرح‌ها با برچسب عدم توجیه اقتصادی روبرو می‌شود. از سوی دیگر طرح‌هایی که از سوی بانک‌ها پذیرش گردیده‌اند سهم مشارکت بانک‌ها در کل پروژه زیر 50 درصد است که با کاهش انگیزه سرمایه‌گذاران مواجه است.

5)   ضعف وعدم آموزش کارشناسان گردشگری به‌طور تخصصی.

کلیه کسانی که در صنعت گردشگری غیردولتی به فعالیت مشغول‌اند عمدتاً فاقد تخصص و آموزش‌های لازم هستند. درحالی‌که امروزه گردشگری یک صنعت محسوب می‌شود که در رشته‌های دانشگاهی متعددی در دانشگاه‌ها تدریس می‌شود. برگزاری دوره‌های آموزشی ویژه کارکنان در تأسیسات گردشگری الزامی است.

6)   ایجاد وحدت رویه و جلوگیری از موازی کاری و اتلاف منابع مالی و پراکنده‌کاری در استان‌ها و سازمان ها.

در برخی معاونت‌ها ازجمله معاونت گردشگری و سرمایه‌گذاری در مرکز موازی کاری صورت می‌گیرد که این امر باعث به وجود آمدن مشکلاتی می‌شود.

7)   با توجه به دائمی بودن ستاد دائمی تسهیلات سفر متأسفانه زمان تخصیص اعتبار مناسب نیست ونیز جهت ایام نوروز در روزهای انتهایی سال مبالغ ناچیزی به ادارات کل استانی اختصاص می‌یابد که عملاً فرصت و زمان برنامه‌ریزی وجود ندارد.

با توجه به اینکه ستاد تسهیلات سفرهای کشور به‌ویژه در ایام نوروز نیازمند برنامه‌ریزی و هزینه است و استان‌ها اعتباری در این خصوص ندارند متأسفانه تاکنون ستادهای نوروزی با چالش منابع مالی مواجه بوده و امکان برنامه‌ریزی دقیق میسر نیست. لذا شرط اول در برنامه‌ریزی درست ستادهای سفر تأمین منابع مالی است.

راهکارهای توسعه در حوزه گردشگری
 1. افزايش آگاهي مؤسسات كوچك و متوسط از5 ابزارها و الگوهاي مدرن محور قرار دادن صنایع‌دستی به‌عنوان ركن صنعت روستاهاي هدف گردشگري.
 2. استقرار کاربری‌های مناسب عمومي و گردشگري در بناهای تاریخی مرمت‌شده.
 3. کسب‌وکار و گسترش استفاده از تجارت الكترونيك در امور مرتبط با ميراث فرهنگي، صنایع‌دستی و گردشگري.
 4. استفاده از توان رسانه‌های جمعي (راديو، تلويزيون و روزنامه) براي معرفي و شناساندن آثار و جاذبه‌های تاريخي، گردشگري استان در سطوح ملي و جهاني.
 5. استفاده از توان مراكز آموزش عالي براي آموزش نيروي كار ماهر و متخصص و كاربري نمودن فعالیت‌های علمي و ساماندهي نيروهاي تحصیل‌کرده.
 6. ايجاد هماهنگي بين دستگاه‌های دولتي متولي توسعه و عمران شهري و روستايي جهت هم‌راستا شدن با اداره کل ميراث فرهنگي، صنایع‌دستی و گردشگري.
 7. برپايي هفته‌های فرهنگي استان در قالب نمایشگاه‌های صنایع‌دستی و گردشگري و فرصت‌های سرمایه‌گذاری و عرضه و نمايش محصولات فرهنگي ميراث فرهنگي، صنایع‌دستی و گردشگري توسعه زیرساخت‌های گردشگري.
 8. تناسب در ايجاد مجتمع‌های توريستي، کمپ‌ها و هتل‌ها در شهرستان‌های استان.
 9. حمايت از ايجاد تشکل‌های غیردولتی و مردمي (NGO) ها، اتحادیه‌ها و تعاونی‌ها در بخش ميراث فرهنگي، صنایع‌دستی و گردشگري به‌عنوان بازوي كمكي دولت.
 10. اعطاي وام‌های کم‌بهره و بلندمدت و واگذاري زمين به سرمایه‌گذاران گردشگري.
 11. تهيه بانك اطلاعاتي مناسب، منسجم و به‌روز از وضعيت و پتانسیل‌های استان جهت ارائه به سرمایه‌گذاران.
 12. تهيه طرح جامع گردشگري استان مبتني بر برنامه ملي گردشگري ميراث فرهنگي، صنایع‌دستی و گردشگري كشور.
 13. توسعه و تقويت شبكه حمل‌ونقل هوايي، زميني و ريلي.

1914
مطالب مرتبط


لطفا با تكميل فرم ، نظرات ، پيشنهادات و انتقادات خود را در مورد مطلب منتشر شده با ما در ميان بگذاريد.
پيام شما پس از تاييد توسط مدير سايت ، منتشر خواهد شد.
 

 
Captcha


 
زبان/Language

دبیر شورای راهبردی اجلاس جهانی شوراها و شهرداران

جناب آقای ابراهیم امینی

نایب رییس شورای اسلامی شهر تهران

رئیس دبیرخانه دائمی اجلاس جهانی شوراها و شهرداران

 مرتضی کاظمیان

مراسم افتتاحیه اجلاس جهانی شوراها و شهرداران

مراسم افتتاحیه اجلاس جهانی شوراها و شهرداران 2016 با سخنرانی جناب آقای مرتضی کاظمیان رییس دبیرخانه اجلاس جهانی شوراها و شهرداران و ریاست محترم جمهوری جناب دکتر حسن روحانی

کانال آپارات اجلاس جهانی شوراها و شهرداران ...

پوستر اجلاس
لینک های خبر اجلاس
مرکز همایش