اجلاس جهانی شوراها و شهردارانخبر سخنرانی قالیباف در اجلاس جهانی شوراها و شهرداران: مدیریت شهری از زمان تصویب قانون شوراها روز به روز تضعیف شد

30 تیر 1395

شهردار تهران با تاکید بر آغاز دوران سازندگی از دهه 70 و پس از جنگ تحمیلی گفت: ظرف سه دهه اخیر در عمل چیزی جز تضعیف شوراها و دهیاری‌ها مشاهده نشد که این روند در تمامی دولت‌های گذشته انجام شده است.

به گزارش دبیرخانه نخستین اجلاس جهانی شوراها و شهرداران 2016، محمدباقر قالیباف در نخستین اجلاس جهانی شوراها و شهرداران خطاب به اعضای شوراها، شهرداران و مهمانان خارجی حاضر در اجلاس گفت: امروز چالش‌های مشترکی در حوزه‌های داخلی شهرها وجود دارد اما بهتر است نگاهی داشته باشیم به کارنامه اقدامات عملی در شهرها و کارهایی که در شهرها انجام شده است. امروز یکی از موضوعات مهم برای شهرها حمل و نقل است. از یک روستا تا کلانشهر دچار مشکلات متعدد در حوزه حمل و نقل هستیم.

وی افزود: تأمین دو دستگاه اتوبوس در یک روستا همان قدر برای مسئولین روستا دغدغه است که احداث مترو برای شهرداری تهران چالش محسوب می‌شود. در حقیقت به فراخور ظرفیت‌ها چالش‌ها و دغدغه‌هایی در حوزه‌های مختلف شهرها و روستا وجود دارد.

شهردار تهران با اشاره به وجود 35 کیلومتر مترو در سال 1383 تاکیدکرد: امروز در شهر تهران ظرف 10 سال گذشته 110 کیلومتر مترو به 35 کیلومتر قبلی اضافه شده است و تا پایان سال آینده نیز در تهران قریب به 300 کیلومتر مترو بهره‌برداری خواهد داشت و به این ترتیب مترو تهران جزء 10 مترو برتر جهان قرار خواهد گرفت.

وی تاکید کرد: تنها بیان مشکل دردی را دوا نمی‌کند، روزی که در شهرداری تهران مدیریت شهری را بر عهده گرفتم تنها 9.2 متر فضای سبز به ازای هر نفر وجود داشت اما امروز این میزان به 15.5 متر افزایش پیدا کرده است. تعداد پارک‌های شهر تهران از 1120 پارک ظرف 10 سال گذشته به 2300 پارک افزایش یافته است.

قالیباف در خصوص تحقق شهر الکترونیک و گام‌های شهرداری تهران در این راستا افزود: در زمان تحویل شهرداری تهران و آغاز دوره مدیریت بنده تنها 75 کیلومتر فیبر نوری در شهر تهران وجود داشت و هیچ سیستم هوشمندی در مجموعه شهرداری تهران وجود نداشت، در حالیکه امروز بیش از 1400 کیلومتر فیبر نوری در شهر تهران جایگذاری شده و شهرداری تهران نیز در میان نهادهای دولتی و غیر دولتی یک دولت الکترونیک به تمام معنا پیاده سازی کرده است. این اقدامات در حالی انجام شده است که برای تحقق شهر الکترونیک ظرف 14 ماه پیش رو فیبر نوری در شهر تهران به 2400 کیلومتر افزایش پیدا خواهد کرد.

وی در ادامه صحبت‌های خود با اشاره به اقدامات شهرداری تهران در حوزه شهرسازی و معماری تاکید کرد: در این حوزه طرح جامع برای کلان شهر تهران تهیه شد که این اقدام برای اولین بار انجام می‌شد البته در دهه 70 طرحی نوشته شد که در همان زمان این طرح در کشو گذاشته شد و در کشو نیز بسته شد. در حقیقت این طرح به هیچ عنوان اجرایی نشد در حالیکه در 10 سال گذشته طرح جامع شهر تهران در شورای عالی معماری به تصویب رسید و به تبع آن طرح تفصیلی و طرح منظر تهیه و کلیه سیستم‌ها هوشمند شدند.

شهردار تهران در تشریح اقدامات خود برای کاهش فاصله شمال و جنوب شهر گفت: در مجموعه شهرداری تهران تلاش شد شهر تهران که از روز اول گرفتار یک دو قطبی شمال و جنوب بوده است را اصلاح کنیم. البته مدعی نیستیم که جنوب شهر مانند شمال شهر شده اما توانسته‌ایم از ادامه دو قطبی شدن جلوگیری کنیم. امروز علاوه بر توقف روند این دو قطبی در شهر تهران بر اساس تمام شاخص‌ها توانستیم فاصله جنوب و شمال شهر تهران را کاهش دهیم.

وی تاکید کرد: باید این عادت را کنار بگذاریم که به عنوان یک مسئول در نقش اپوزوسیون حرف بزنیم بلکه باید در نقش یک خدمتگذار پاسخگو صحبت کنیم.

قالیباف با اشاره به تخصص مدیریت شهری خود در حوزه دانشگاهی تاکید کرد: امروز واقعیت تلخ ما این است که در حوزه قانون و قانونگذاری از ابتدای دهه هفتاد و پس از دوران دفاع مقدس که کشور به سمت سازندگی حرکت کرد تا امروز هر چه در عمل دیدیم چیزی جز تضعیف شوراها و دهیاری‌ها نبود. سیاسی سخن نمی‌گویم اما بین دولت‌های گذشته فرقی نمی‌کند هر روز اختیارات شوراها و شهرداری‌ها را کاهش دادند و سهم مدیریت شهری از بودجه عمومی کشور کاسته شد. در نتیجه برخی شهرداری‌های کشور امروز توان پرداخت حقوق کارکنان خود را ندارند و برای جمع آوری زباله‌ها دچار مشکل هستند، در چنین شرایطی صحبت از توسعه می‌کنیم. 


756
مطالب مرتبط


لطفا با تكميل فرم ، نظرات ، پيشنهادات و انتقادات خود را در مورد مطلب منتشر شده با ما در ميان بگذاريد.
پيام شما پس از تاييد توسط مدير سايت ، منتشر خواهد شد.
 

 
Captcha


 
زبان/Language

دبیر شورای راهبردی اجلاس جهانی شوراها و شهرداران

جناب آقای ابراهیم امینی

نایب رییس شورای اسلامی شهر تهران

رئیس دبیرخانه دائمی اجلاس جهانی شوراها و شهرداران

 مرتضی کاظمیان

مراسم افتتاحیه اجلاس جهانی شوراها و شهرداران

مراسم افتتاحیه اجلاس جهانی شوراها و شهرداران 2016 با سخنرانی جناب آقای مرتضی کاظمیان رییس دبیرخانه اجلاس جهانی شوراها و شهرداران و ریاست محترم جمهوری جناب دکتر حسن روحانی

کانال آپارات اجلاس جهانی شوراها و شهرداران ...

پوستر اجلاس
لینک های خبر اجلاس
مرکز همایش